تبلیغات
TBMA - راهکارهایی برای ترک خروپف
TBMA
GOOD LIFE
جلوگیری از خروپف اغلب آسان است و به شما و اطرافیانتان کمک می کند خواب بهتری داشته باشید. 
اگر در خانه فقط شما عادت به خروپف دارید، پس احتمالاً از همه اطرافینتان بیشتر می خوابید. راهکارهای زیر را امتحان کنید تا اطرافیانتان هم بتوانند کمی در آرامش بخوابند. تغییر وضع خوابیدن یا استفاده از ابزارهای دهانی ضد خروپف می تواند موثر باشد اما برای خیلی ها کار از این حرفها گذشته است. خیلی وقت ها کم کردن وزن چاره کار است.
مراحل
1. موقع خواب چند بالش دیگر کنار خود قرار دهید و به جای اینکه صاف به پشت روی تخت بخوابید کمی خودتان را خم کنید. بااینکار باعث می شوید که بافت های موجود در گلویتان وارد مجاری هواییتان نشوند. 
2. ارتفاع سر تختتان را بیشتر کنید. یک راه ساده برای اینکار این است که چند تخته صاف زیر پایه های بالایی تخت قرار دهید.
3. به پهلو بخوابید. البته هیچ تضمینی نیست که در حالت باقی بمانید اما حداقل خوابتان را در آن حالت شروع کنید. به هیچ وجه نباید به پشت بخوابید چون در آن حالت زبانتان درمقابل پشت گلویتان می افتد و راه های هوایی را می بندد.
4. اگر گرفتگی بینی موجب خروپف کردنتان می شود، می توانید از دکونژستان (decongestant) یا آنتی هیستامین (antihistamine) استفاده کنید. اگر تصور می کنید که سرماخوردگی یا آلرژی باعث ایجاد چنین وضعیتی در شما شده است، به طور موقت از این داروها استفاده کنید. استفاده طولانی مدت از این داروها می تواند برایتان زیان بار باشد.
5. بینیتان را با نوارهای مخصوص که در اکثر داروخانه ها موجود است ببندید که کاملاً باز بمانند. عجیب به نظر می رسد اما موقع خواب که دیگر کسی نگاهتان نمی کند. باتوجه به دستورالعمل ذکر شده روی جعبه، یکی از نوارها را بیرون بینیتان ببندید. این نوارها با بلند کردن و باز کردن سوراخ های بینی، جریان هوا را افزایش می دهند.
6. با دهان شوی های نعنایی غرغره کنید. اینکار مخصوصاً وقتی خروپف ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی باشد بسیار موثر است. برای درست کردن محلول غرغره یک قطره روغن نعناع را با یک لیوان آب مخلوط کنید. فقط غرغره کنید، قورت ندهید.
7. ملحفه ها و روبالشتی ها را عوض کنید تا هوای بد و ذرات آلرژی زا از بین بروند. همچنین به طور منظم کف اتاق خواب و پرده ها را جارو بکشید.
8. چای گزنه بنوشید. گیاه شناسان آنرا برای التیام دادن به التهاب ناشی از آلرژی توصیه می کنند. برای درست کردن این چای: 
- یک فنجان آب جو ش را روی یک قاشق غذاخوری از گیاه خشک بریزید. 
- درب آن را ببندید و اجازه بدهید 5 دقیقه بماند بعد بنوشید.
- 3 فنجان در روز از این چای بنوشید که یک فنجان آن حتماً قبل از خواب باشد.
9. ابزارهای زیادی مخصوص از بین بردن خروپف وجود دارد که می تواند تهیه کنید.
10. ابزارهای دهانی که ابزارهای دندانی هم خوانده می شود که در بسیار از افراد موثر دیده شده است. اینها ابزار های پلاستیکی کوچکی هستند که داخل دهان می گذارید و از افتادن بافت های نرم گلو روی مجاری هوا جلوگیری می کند. 
نکات
• درمورد راه های درمانی خروپف تحقیق کنید. خیلی خوب است که از تجربیات دیگران باخبر شوید تا شما هم مرتکب اشتباهات آنها نشوید. 
• روی عضلات گلویتان کار کنید. چند تمرین مخصوص برای عضلات گلو وجود دارد که به باز نگه داشتن مجاری هوا کمک می کند. 
• اگر بغل کردن بالشت کمکتان نکرد، می توانید اینکار را با یک توپ تنیس بکنید. به پهلو که خوابیده اید یک توپ تنیس پشتتتان بگذارید که اگر نصفه شب خواستید به آن سمت رفته و به پشت بخوابید، اذیتتان کند و از آن وضعیت خارج شوید.
• وزنتان را پایین بیاورید. کاهش وزن با بهتر کردن وضعیت مجاری هوایی، خروپفتان را کمتر می کند. 
• ابزارهای دهانی کمک حالتان بود؟ یک تحقیق جدید در سوئیس کشف کرد که این ابزارهای دهانی برای درمان خروپف موثر است. عوارض جانبی بسیار کمی را هم در بر داشته اند: خشکی مخاط (86 درصد از بیماران)، ناراحتی دندان (59 درصد) و ترشح بیش از حد بزاق (55 درصد). استفاده طولانی مدت ممکن است باعث برهم خوردن محور دندان ها شود و نیاز به ارتودنسی پیدا کنید.
• سعی کنید علت این وضعیت را پیدا کنید. با پزشک خود درمورد احتمال اختلال خواب خود صحبت کنید. شاید چیزی جدی تر از یک خروپف ساده باشد. 
• سیگار را ترک کنید. دود سیگار غشای مخاطی را اذیت می کند به همین خاطر گلویتان ورم می کند و مجاری هوایی تنگ می شوند. 
• اگر به طور منظم از داروی خاصی استفاده می کنید، درمورد جایگزین های آن با پزشکتان مشورت کنید. برخی داروها باعث بدتر شدن خروپف می شوند مانند قرص های خواب و مسکن ها.
• اگر خروپفتان ناشی از حبس نفس در خواب باشد، جراحی هایی هم برای رفع مشکلتان انجام می شود.
هشدارها
• از خوردن غذاهای سنگین و نوشیدن نوشابه های الکلی تا 3 ساعت قبل از خواب خودداری کنید. هر دو آنها باعث می شوند که عضلات گلویتان بیشتر از حد طبیعی ریلکس شوند.
• درمورد نوشیدن چای گزنه دقت کنید که کمی صبر کنید تا خنک تر شده و بعد بنوشید.






نوشته شده در تاریخ 1388/10/3 توسط Black Rose

قالب وبلاگ

سیستم افزایش آمار مجیک